Showing 3223 results

Name

Williams, John, 1906-1981, Jesuit priest

  • Person
  • 21 October 1906-21 May 1981

Born: 21 October 1906, Birr, County Offaly
Entered: 01 September 1928, St Stanislaus College, Tullabeg, County Offaly
Ordained: 31 July 1940
Professed: 15 August 1944
Died: 21 May 1981, St Louis School, Claremont, Perth, Australia- Australiae Province (ASL)

Transcribed HIB to ASL : 05 April 1931

◆ David Strong SJ “The Australian Dictionary of Jesuit Biography 1848-2015”, 2nd Edition, Halstead Press, Ultimo NSW, Australia, 2017 - ISBN : 9781925043280
John Williams had a sad childhood. His Irish mother and Welsh father died leaving five small children, three boys and two girls. He was looked after by a relative of his, Father Patrick McCurtin, and was a boarder at Mungret.
Williams entered the Society at Tullabeg, 1 September 1928, did his university studies in Ireland, and priestly studies at Louvain, arriving in Australia in 1942, two years after his ordination. He taught at Riverview and Campion Hall, Point Piper, Sydney In 1949 he went to Perth as prefect of studies at St Louis School where he remained for the rest of his life.
For fifteen years he was prefect of studies, and completed his tasks with the greatest exactitude and precision. He was a severe disciplinarian, keeping his distance from his students, which he regretted in his latter days. However, he was a good educator, teaching religion, history and economics. The public examination results of his students were most respectable. He gave himself completely to his tasks. He stayed on in Perth even when St Louis ceased to be a Jesuit school, helping with confessions of the junior students. He symbolized the long-standing Jesuit view that education was worth the discipline and effort of achievement.
He was a fastidious man, elegant in dress, and correct in style and presentation of his person. He was complex and cultivated, at heart a very simple priest, at home with academics as well as ordinary people. He had an irreverent sense of humor that balanced a deep loyalty to the Pope and to the Church. He was a man of tradition. In later life he was courteous and gentle. At the same time he was a prayerful man, with special concern for the Holy Souls, and devotion to Our Lady.

Wimbush, Sarah

  • Person

National Portrait Gallery, England

Winder, Percy, 1931-2003, Jesuit priest

  • IE IJA J/619
  • Person
  • 29 March 1931-23 May 2003

Born: 29 March 1931, Dublin
Entered: 07 September 1949, St Mary's, Emo, County Laois
Ordained: 31 July 1963
Professed: 02 February 1981
Died: 23 May 2003, Saint Brigid's Hospice, The Curragh, County Kildare

Part of the Clongowes Wood College SJ, Naas, County Kildare community at the time of death.

by 1985 at Rome, Italy (DIR) Sabbatical Biblical Inst
by 1991 at Frankley Beeches, Birmingham, England (BRI) working
by 1994 at Worcester England (BRI) working

Wise, Maurice, 1569-1628, Jesuit priest

  • Person
  • 1569-06 August 1628

Born 1569, Co Waterford
Entered 29 September 1594, St Andrea, Rome, Italy - Romanae Province (ROM)
Ordained 1599/1600, Rome, Italy
Died 06 August 1628, Waterford Residence

A “clericus of the Roman Seminary on Ent”
1597 At Roman Seminary in 2nd year Theology
1599-160 At Roman College teaching Grammar (Paul Bombinus also teaching Grammar)
1603 At Sezze College ROM
1617 Age 48 Soc 20 of Waterford
1621 Age 63 Soc 32. Strength ofr his age. Mediocre talent, judgement and prudence. Inclined to hilarity. A good Confessor.
1622 CAT In East Munster
1626 CAT In Ireland
Minister at Greek College
Age 53 Soc 24 Mission 11. Has studied 2 years casus and 1 Theology. Was Minister. Some years at Roman College. Health good. Good Confessor, not a Preacher or Catechist. On the whole better suited for College work rather than the Mission

◆ Fr Edmund Hogan SJ “Catalogica Chronolgica” :
He was a nephew of the “Grand Prior” Wise
Professor and Minister in Roman College; “lepidus valde in conversatione"
(Foley’s "Collectanea" differs somewhat in dates)

◆ Fr Francis Finegan SJ :
Had previously studied Philosophy and some Theology at the Roman College before Ent 29/09/1594 St Andrea, Rome;
1596-1600 After First Vows he was sent for studies at the Roman College, and appointed Prefect and teacher of Humanities at the same College. As he was not yet five years in the Society his Ordination did not take place until the Winter of 1599/1600
1600-1604 Sent to Sezze College
1604 Sent to Ireland and Waterford and was keen to perfect his Irish language so that he could minister outside the city. Five years later, Fr Walter Wale wrote to Rome, that it wold be best if he spent all of his working life in the city, because his irish was poor. In Waterford he proved a good Confessor but not equally as a Preacher. He was also involved for many years in teaching. He died at the Waterford Residence 08/08/1628

Wisthoff, Karl, 1845-1937, Jesuit priest

  • Person
  • 28 January 1845-31 October 1937

Born 28 January 1845, Königssteele (Steele), Westfalen, Germany
Entered 28 September 1862, Friedrichsburg Germany - Germaniae Inferioris Province (GER I)
Ordained 1877
Professed 02 February 1879
Died 31 October 1937, Burtscheid, Aachen, Germany - Germaniae Inferioris Province (GER I)

Came to HIB to teach at Tullabeg 1877-1889

◆ Irish Province News

Irish Province News 13th Year No 1 1938

Father Charles Wisthoff :

A few members of the Irish Province are still alive who remember Father Wisthoff and the excellent work he did in Ireland from 1877 to 1888. They will be glad to hear that on the 28th of last September he celebrated the 75th anniversary of his entrance into the Society.
Unfortunately the celebration had to take place in the hospital at Aachen, where he could get the care necessary for his age. Still his joy and gratitude were so great that he forgot the age. It was his greatest pleasure to go to the Altar as an act of thanksgiving. On the previous day he frequently held up his hands and sang a Gloria in Excelsis.
The Ordinary of Aachen had given leave for Mass to be celebrated in his room, so the Sisters had decorated a large room, and there our Fathers assembled in the early morning. During the Mass the Sisters sang beautifully. After the Holy Sacrifice, all, both Ours and the Nuns, gathered round the bed of the jubilarian. Rev Father Superior congratulated him in the name of the Society, and a theologian in the name of Valkenburg, to which House Father Wisthoff belonged. Very Rev. Father Assistant had written his congratulations, and Very Rev Father General had sent to the Jubilarian 75 Masses. The old man of 93 expressed his gratitude and then gave his blessing to all present.
Meantime the Nuns had prepared a table in the background, the bed was moved over to it, and Father Wisthoff and his guests celebrated the jubilee. He was very lively and cheerful, relating many anecdotes full of joke and humor.
In the course of the morning, a Father came from St, Ignatius College with special congratulations, and about midday a messenger brought a telegram from His Eminence, the Cardinal Secretary of State, announcing the special blessing of the Holy Father.

Since the above was written, the sad news has come of Father Wisthoff's death at Valkenburg. He was born on 28th January, 1845, entered the Society 28th September, 1862 , died 3Ist October 1937. RIP

Wolfe, Maurice, 1840-1905, Jesuit priest

  • IE IJA J/563
  • Person
  • 27 December 1840-24 September 1905

Born: 27 December 1840, Finuge, Listowel, County Kerry
Entered: 24 July 1861, Lyon, France - Lugdunensis Province (LUGD)
Ordained: 1873
Professed: 15 August 1882
Died: 24 September 1905, Grand Coteau, Louisiana, USA - Neo-Aurelianensis Province (NOR)

Came to Clongowes 1879-1884

Wolfhound Press

  • Corporate body

Seamus Cashman established Wolfhound Press Ltd in 1974 as a literary and cultural publishing house.

Wong, Maurice, 1932-1998, Jesuit priest

  • Person
  • 09 April 1932-06 June 1998

Born 09 April 1932, Shanghai, China
Entered 30 April 1955, Manila, Philippines (Neo-Ebiracensis Province for HIB)
Ordained 15 June 1967
Professed 02 February 1973
Died 06 June 1998, Murray-Weigel Hall, New York, NY, USA - Sinensis Province (CHN)

Transcribed HIB to HK : 03 December 1966

by 1962 at St Gabriel’s Birmingham (ANG) studying
by 1966 at Woodstock MD, USA (MAR) studying

Wood, John B, 1913-2000, Jesuit priest

  • IE IJA J/695
  • Person
  • 26 September 1913-26 March 2000

Born: 26 September 1913, Cashel, County Tipperary
Entered: 11 September 1931, St Mary's, Emo, County Laois
Ordained: 19 May 1945, Shanghai, China
Professed: 02 February 1949
Died: 26 March 2000, Kingsmead Hall, Singapore - Indonesian Province - Malaysia (MAS)

Transcribed HIB to HK : 03/12/1966; HK to IDO (MAS) : 1991

by 1940 in Hong Kong - Regency
by 1943 at Bellarmine, Zi-ka-Wei, near Shanghai, China (FRA) studying

◆ Hong Kong Catholic Archives :
Father John Wood, S.J.
R.I.P.

Father John Wood died in Singapore on 26 March 2000 at the age of 86.

He was born in Cashel, County Tipperary, Ireland on 26 September 1913. He did his secondary school studies in the Apostolic School of Mungret College, Limerick joined the Society of Jesus in 1931 and was assigned to Hong Kong in 1939. Father Wood was the last surviving Jesuit to have been assigned to Hong Kong before World War II.

Father Wood began his theological studies in 1942 in Zikawei, Shanghai. He was ordained on 19 May 1945 with Fathers Timothy Doody, Matthew Corbally and Joseph McAsey, all of when spent most of their working lives in Hong Kong.

After a short stay in Ireland Father Wood returned to Hong Kong 1947 to teach Philosophy in the Regional Seminary in Aberdeen, becoming Rector in 1957. When the Regional Seminary closed in 1964 he went to Malaysia and did parish work in Petaling Jaya.

In 1978 Father Wood was transferred to St. Ignatius’ Parish, Singapore and remained engaged in pastoral work there until the end of his life.

He was a gentle, unassuming man with a keen sense of humour, a good superior, zealous pastor, always ready to be of service to others. Wherever he went he made many friends and was much esteemed and loved by those who know him.
Sunday Examiner Hong Kong - 9 April 2000

◆ Biographical Notes of the Jesuits in Hong Kong 1926-2000, by Frederick Hok-ming Cheung PhD, Wonder Press Company 2013 ISBN 978 9881223814 :

Note from Tim Doody Entry
1941-1946 Due to WWII he was sent to Zikawai, Shanghai for Theology with Mattie Corbally, Joe McAsey and John Wood until 1946, and in 1945 they were Ordained by Bishop Cote SJ, a Canadian born Bishop of Suchow.

Note from Mattie Corbally Entry
Because of the war he was sent to Shanghai for Theology along with Tim Doody, Joe McAsey and John Wood.

◆ Irish Province News
Irish Province News 21st Year No 4 1946

Milltown Park :
Fr. P. Joy, Superior of the Hong Kong Mission, gave us a very inspiring lecture entitled: "The Building of a Mission,” in which he treated of the growth, progress and future prospects of our efforts in South China.
In connection with the Mission we were very glad to welcome home Frs. McAsey, Wood and Corbally, who stayed here for some time before going to tertianship.

Woodlock, Francis, 1871-1940, Jesuit priest and chaplain

  • Person
  • 1871-1940

Fr Francis Woodlock SJ was born in Monkstown, County Dublin and was schooled at Beaumont. He entered the English Province in 1889 and served as a chaplain in the British Army during the First World War.

Woodlock, Joseph M, 1880-1949, Jesuit priest and chaplain

  • Person
  • 01 February 1880-06 January 1949

Born: 01 February 1880, Bray, County Wicklow
Entered: 06 March 1899, Roehampton London - Angliae province (ANG)
Ordained: 1914
Professed: 02 February 1917
Died: 06 January 1949, Heythrop, Oxfordshire, England - Angliae province (ANG)

by 1912 came to Milltown (HIB) studying 1911-1915
by 1916 came to Tullabeg (HIB) making Tertianship

Woods, Brendan, 1924-2014, Jesuit priest

  • IE IJA J/848
  • Person
  • 03 October 1924-28 May 2014

Born: 03 October 1924, Armagh, County Armagh
Entered: 07 September 1942, St Mary's, Emo, County Laois
Ordained: 31 July 1956
Professed: 05 November 1977
Died: 28 May 2014, Cherryfield Lodge, Dublin

Part of the Milltown Park, Dublin community at the time of death.

by 1973 at New York NY, USA (NEB) studying

Woulfe, Jasper, 1673-1748, Jesuit priest

  • Person
  • 04 January 1673-29 October 1748

Alias de Lupis

Born 04 January 1673, Ireland
Entered 27 August 1691Bologna, Italy - Venetae Province (VEM)
Ordained c 1701, Mantua, Italy
Professed 02 February 1709
Died 29 October 1748, Bologna, Italy

1724 Went to Rome 24/03/1724

◆ Fr Francis Finegan SJ :
1693-1700 After First Vows he was sent for studies in Rheotoric and Philosophy to Parma, and then to Mantua for Theology, and Ordained c 1701. After Ordination he was not sent to teaching due to frail health,mainly his eyesight, but became known as a prudent Spiritual Director in Bologna
1701-1714 Sent as Minister to Ravenna, Brescia and the Noviciate at Novellara.
1714-1724 He was sent as Operarius at the Church in Bologna.
1724-1731 Sent to Scots College Rome as Prefect of Studies
1731-1732 Sent to Spain for health reasons and became Spiritual Director at the Irish College Salamanca. Rector at Irish College Salamanca where he was able to restore some peace in the College after the deposition of John Harrison, not least because he was seen as something of an outsider. he remained in this job for about eighteen months,
1732 He returned to Bologna and ministered in that city until his death while visitng one of the Churches 29/10/1748. His was considered to be an excellent Spiritual Director.

Wrafter, Joseph, 1865-1934, Jesuit priest and chaplain

  • IE IJA J/705
  • Person
  • 09 August 1865-05 September 1934

Born: 09 August 1865, Rosenallis, Co Laois
Entered: 03 November 1883, Milltown Park, Dublin/Loyola House, Dromore, County Down
Ordained: 1899
Professed: 15 August 1902
Died: 05 September 1934, St Vincent’s Hospital

Part of the St Francis Xavier's, Upper Gardiner Street, Dublin community at the time of death

Chaplain in the First World War.

by 1894 at Leuven Belgium (BELG) studying
by 1901 at Sartirana, Merate, Como, Italy (VEN) making Tertianship
by 1917 Military Chaplain : 8th Royal Munster Fusiliers, France
by 1918 Military Chaplain : 7th Leinster Regiment, BEF France
by 1919 Military Chaplain : Chaplain to the Forces, Schveningen, Netherlands

◆ HIB Menologies SJ :
Note from Nicholas Walsh Entry :
He died in the end room of Bannon’s corridor, and the Provincial William Delaney and Minister Joseph Wrafter were with him at the end.”

◆ Jesuits in Ireland : https://www.jesuit.ie/blog/damien-burke/a-sparrow-to-fall/

A sparrow to fall
Damien Burke
A BBC Northern Ireland documentary, Voices 16 – Somme (BBC 1 NI on Wednesday 29th June,
9pm) explores the events of 1916 through the testimony of the people who witnessed it and their families. Documentary makers and relatives of Jesuit chaplain Willie Doyle were shown his letters, postcards and personal possessions kept here at the Irish Jesuit Archives. In the 1920s, Alfred O’Rahilly used some of these letters in his biography of Fr Willie Doyle SJ. Afterwards they were given to Willie’s brother, Charles, and were stored for safekeeping in the basement of St Francis Xavier’s church, Lower Gardiner Street, Dublin in 1949. In 2011, they were accessioned into the archives.
Fr Willie Doyle SJ was one of ten Irish Jesuits who served as chaplains at the battle of the Somme (1 July- 18 November 1916): seven with the British forces; three with the Australian. Their letters, diaries and photographs witness their presence to the horror of war.

Fr Joseph Wrafter SJ, 8th Royal Munster Fusiliers (06 July 1916):
It is a very terrible thing where a show is on & no one I know wants any more of it than he has seen if he has been in it at all. But of course all have to see it through & the men are really splendid...Between killed & wounded we lost in that period quite a fourth of our Battalions & the Leinsters nearly as many. But they did good work & the enemy got a good deal more than they gave. It is dreadful to see the way the poor fellows are broken & mangled sometimes out of all recognition.

https://www.jesuit.ie/blog/damien-burke/jesuits-and-the-influenza-1918-19/

Jesuits and the influenza, 1918-19
Damien Burke
The influenza pandemic that raged worldwide in 1918-19 (misnamed the Spanish flu, as during the First World War, neutral Spain reported on the influenza) killed approximately 100 million people.

The influenza was widely referenced by Irish Jesuit chaplains in the First World War. And Fr Joseph Wrafter SJ writing in December 1918: “the influenza is raging here and all over Holland as everywhere”.

◆ Irish Province News

Irish Province News 9th Year No 4 1934

Obituary :

Father Joseph Wrafter

Father Wrafter died at St. Vincent's Hospital on Wednesday5th September, 1934. For a considerable time he had been in very poor health, even before he left Clongowes in 1932, he had suffered a good deal. He ws an invalid for nearly the two years he spent in Gardiner St., yet, with his usual courage, he did very fully all the work he was allowed to do. At last he was compelled to go to St. Vincent’s, where for some three weeks before his death he was very often quite unconscious.
In next number, we shall give a short sketch of his life in the Society.

Irish Province News 10th Year No 1 1935

Father Joseph Wrafter Continued

Father Wrafter was born near Rosenallis in Leix on the 9th August, 1865. He went with his two elder brothers, William and Thomas, to Tullabeg in 1877, where he remained until

  1. On November 3rd of that year he entered the Novitiate which was then at Milltown Park, but was transferred the following year to Dromore, Co. Down. He next spent a year
    as a Junior in Milltown, and had just begun his Philosophy there, when in November, 1886, the year of the amalgamation (Tullabeg and Clongowes) he was sent to Clongowes. He was Third Line and Gallery Prefect there for three years, and from 1889 to 1891 had charge of the Large Study. In the former of these years he utilised his great histrionic powers in getting up “The Tempest” which was an unqualified success. In 1891 he was appointed Higher Line Prefect although he had not yet done his Philosophy, and was the youngest man on the prefectorial staff. But his strength of character and sense of justice made up for these drawbacks. In 1893, after seven years' work as a scholastic in Clongowes, he went to Louvain for Philosophy, and in 1896 to Milltown Park for Theology, joining the Long Course.
    In the early summer of 1899 he went down to Clongowes to stay for about a month, in order to take the place of Father Fegan who had left to undergo a serious operation. However Father Wrafter remained in Clongowes the following year as Prefect of the Small Study, and next year saw him a Tertian in the Province of Venice.
    From 1900 to 1903 he was stationed in University College St, Stephen's Green, as Minister. After a year on the Mission Staff, with headquarters at the Crescent, Limerick, he renewed
    his connection With Clongowes, this time as Minister, remaining there until 1908, when he went to Gardiner St. and, in addition to the ordinary work, got charge of the Police Sodality. The next year he was appointed Minister and held that position until 1942, with the exception of a break of three years (1916-1919), when he was Military Chaplain in France and Holland. While at the front he distinguished himself by his great coolness and bravery. He was awarded the MC, but an officer who himself won the V.C., said that “every day, Father Wrafter did things that deserved the VC”.
    In 1924 he became Minister in Leeson St., and had charge of University Hall. Next year he again took up work in Clongowes as Minister and held the position for ten years. It was during these years that the new building was erected in Clongowes, in which Father Wrafter took a very great interest. 1934 saw him once more in Gardiner St, but incapable of much active work. However, as long as he possibly could, he said Mass and attended to his Confessional to which he had always been most devoted.
    He celebrated his Golden jubilee in the Society in November 1933, but did not long survive the event. The malady to which he had long been subject - phlebitis - had poisoned his system and after some weeks in hospital he died on 5th September 1934.
    The most remarkable thing about Father Wrafter's life in the Society was his long term of office as Minister in all twenty six years, thirteen in Clongowes, ten in Gardiner Stand ten in the University. He possessed in a high degree the qualities required for that office. He was a fine organiser quickly saw what was wanted, and then had the power to descend to details. He was extremely just and patient and was moreover the very soul of generosity, loving to see and to make others happy. To the poor also he was very kind. Many of the beggars and tramps who came to Clongowes made it a point to ask for Father Wrafter, they almost seemed to be personal friends of his so familiarly did he chat with them.
    What struck one most in Father Wrafter was his strong will and his great sense of duty Whatever he took in hand he saw through, and whatever was his duty would be done thoroughly. During his last few years as Minister in Clongowes he suffered from phlebitis which caused his legs to become very much swollen and painful, but unless absolutely forbidden by the doctor, he was sure to go down to the refectory to preside at the boys' meals. He was indefatigable in his care of and kindness to the sick, frequently visiting them in the infirmary during the night. This did not prevent him from being the first to rise in the morning. He always said the 6 o'clock Mass. Indeed it was wonderful how he contrived to do with so little sleep. In his last illness this strength of character was most noticeable, for though he suffered very much he never complained, but always made as little as possible of his sufferings. The nurses who attended him marveled, and were much edified at his patience and resignation.
    How much his kindness and help to so many were appreciated was shown by the number of people, many of them in humble circumstances who called at the hospital to enquire for him during his last illness. R.I.P

Wrigley, William, 1859-1883, Jesuit scholastic

  • Person
  • 21 August 1859-24 February 1883

Born 21 August 1859, Ballarat, Victoria, Australia
Entered 31 January 1880, Sevenhill Australia - Austriaco-Hungaricae Province (ASR-HUN)
Died 24 February 1883, St Ignatius College, Riverview, Sydney, Australia

Transcribed ASR-HUN to HIB : 1882

◆ HIB Menologies SJ :
Early education at St Patrick’s College, and Melbourne University.

First Australian Jesuit to join HIB

Died at Riverview of a stroke, following a cricket match in which he had played, 24/02/1883. His death had a profound effect on the students, all went to Confession that night and Mass the following day. At the funeral, they walked in procession, three abreast.

◆ David Strong SJ “The Australian Dictionary of Jesuit Biography 1848-2015”, 2nd Edition, Halstead Press, Ultimo NSW, Australia, 2017 - ISBN : 9781925043280
William Wrigley was the first native-born Australian to join the mission of the Irish Jesuits in Australia. He entered at Sevenhill, 31 January 1880. He had previously studied at St Patrick's College, East Melbourne, and gained a BA at The University of Melbourne. As a novice he had some ear trouble, which it was feared might prevent him from being admitted to vows. He was sent to St Ignatius' College, Riverview, and took vows in the chapel at Riverview, 16 June 1882, as the doctor declared that his deafness was gradually decreasing. He soon proved to be a very capable master, a good religious, and, in Joseph Dalton's view, the most useful and efficient of all the Australian Novices.
On Saturday, 24 February 1883, Wrigley bowled for the college XI against an Old Boys' team, and, jubilant at the college victory in one innings, led the race back to refreshments. He vaulted a gate at the southern edge of the field, close to where the infirmary was later built, and fell down on the other side, unconscious. He appeared to be dead, but according to the doctor, did not really die until about 8 pm. The school greatly mourned his loss.

Wulfe, James, 1724-1783, Jesuit priest

  • Person
  • 1724-19 June 1783

Born 1724, El Puerta de Santa Maria, Cadiz, Spain
Entered 1748, Seville, Spain - Baeticae Province (BAE)
Ordained c 1754,
Died 19 June 1783, Ferrara, Italy - Peruvianae Province (PER)

1751 or 1754 He went to Peru certainly there in 1754 and already ordained.
Procurator in several colleges.
At the time of the expulsion he was acting as Prefect of the Houses of Retreats and the Confraternity of Loreto at Arequipa. He survived a journey, and landed in Italy, where he joined other Spanish exiles. He died at Ferrara in 1783.

Yeomans, William, 1925-1989. Jesuit priest

  • Person
  • 10 May 1925-08 January 1989

Born 10 May 1925, Leeds, Yorkshire, England
Entered 07 September 1942, Roehampton London - Angliae Province (ANG)
Ordained 31 July 1956
Professed 02 February 1960
Died 08 January 1989, London, England - Angliae Province (ANG)

by 1948 came to Tulllabeg (HIB) studying 1947-1950
by 1973 came to work at Veritas Communications Centre in Booterstown (HIB)

Young, Charles, 1798-1896, Jesuit priest

  • IE IJA J/448
  • Person
  • 21 December 1798-16 January 1896

Born: 21 December 1798, Dublin
Entered: 02 September 1832, Hodder, Stonyhurst, England (ANG)
Ordained: by 1844
Professed: 15 August 1852
Died: 16 January 1896, St Stanislaus College, Tullabeg, County Offaly

by 1839 in Namur studying Physics
by 1852 in Rome studying
by 1854 at Malta College teaching (ANG)

◆ HIB Menologies SJ :
He had two brothers Priests of the Dublin Diocese, William and Henry - Henry was buried in the vaults of the Pro-Cathedral.
He had been a merchant who purchased Belvedere House for the Jesuits before Ent.
He had travelled much during his life, especially in Spain.

He studied in Rome and spent some time in Malta.
He was in the Dublin Residence for a short time.
He was Spiritual Father for long periods in Clongowes and Tullabeg.

Note from John MacDonald Entry :
He was attended there in his last hours by the saintly Charles Young.

Note from Patrick Rickaby Entry :
He also had a wonderful gift of taking care of the sick. This he did at Tullabeg, where he watched over the venerable Charles Young who died in his 98th year.

◆ Royal Irish Academy : Dictionary of Irish Biography, Cambridge University Press online :
from :
Young, Charles (1798–1896), found in Young, Charles (1746–1825)
by C. J. Woods

The youngest brother (son), Charles Young (1798–1896), born 21 December 1798, was educated at Oscott and lived for some years in Spain, becoming proficient in the Spanish language and literature. He assisted in the family business before joining the Society of Jesus (1832); he spent some years as a military chaplain in Malta but returned to Ireland (1840), divided his time between the Jesuit colleges at Tullabeg and Clongowes, and died 16 January 1896 at Tullabeg.

Young, John, 1589-1664, Jesuit priest

  • Person
  • 15 August 1589-13 July 1664

Born 15 August 1589, Cashel, Co Tipperary
Entered 13 May 1610, St Andrea, Rome, Italy - Romanae Province (ROM)
Ordained 1621, Louvain, Belgium
Professed 14 July 1633
Died 13 July 1664, Irish College, Rome, Italy - Romanae Province (ROM)

Had studied Rhetoric before Entry then at Douai and Louvain
1655 In Irish College Rome (Fr Ferri being Rector)
1656-1660 Rector Irish College Rome (Bellarmino and Philip Roche are Consultors)
1662 John Young and William St Leger ask and obtain a papal indulgence for 100 Irish Jesuits (Arch Ir Col Rom XXVI 6)
Taught Humanities, Greek was Preacher, Superior, Master of Novices and Tertian Instructor
He wrote “Relationem de Civitate Corcagie et de Civicate Kilkennie” and “Libros Tres Militia Evangelicae” and “Vitam St Patrick Apostoli” and many other books.
His portrait was published in 1793 by William Richardson, Castle St, Leinster Sq, London

◆ Fr Edmund Hogan SJ “Catalogica Chronologica” :
Son of Robert Yong and Beatrice née Sall or Sallan (Sallanus)
Studied Humanities in Flanders before Ent, and then in the Society two years Philosophy and four years Theology.
1624 Sent to Ireland. He knew Latin, Greek, Irish, English, French and some Italian.
He taught Humanities and Greek for eight years; Preacher and Confessor for thirty years; Director of BVM Sodality twenty years; Superior of various Residences eighteen years; Master of Novices at Kilkenny and Galway five years; Consultor of Mission five years; Vice-Superior of Mission one year. (HIB CAT 1650 - ARSI) also Master of Tertians
He devoted himself to the Irish Mission for thirty years, chiefly in Cork, Waterford and Galway. During the persecution, he frequently went to people’s houses disguised as a miller.
He laid the foundation for the Novitiate at Waterford (should be Kilkenny?). He had to move this Novitiate to Galway, on account of the advance of the rebel Parliamentary forces, and was soon compelled to go with his novices to Europe.
He was then made Rector of the Irish College in Rome, and he was in office for eight years, and died in Rome 13/07/1664 aged 75 (Tanners “Confessors SJ”)
Several of his letters are extant and interesting. Several to Fr General dated Kilkenny, 30/01/1647, 30/06/1648, 31/12/1648, 08/02/1649, 22/06/1649 describe the situation relating to the history of this period. Later there are two letters from Galway to Fr General, 20/04/1650 and 14/08/1650 (Oliver, Stonyhurst MSS).
A Writer; A very holy Priest; He took a Vow to observe the Rules.
Mercure Verdier (Irish Mission Visitor reporting in 1649) described him as “a distinguished Preacher, and remarkable for every species of religious virtue”
Father General ordered his portrait to be taken after death and his panegyric to be preached in the Roman College

◆ Fr Francis Finegan SJ :
Son of Robert and Beatrice née Sall
Had made his classical education in Flanders before Ent 13/05/1610 Rome
1612-1617 After First Vows, because of ill health, he was sent to Belgium and Courtray (Kortrijk) for Regency where he taught Greek.
1617-1621 He was then sent for Philosophy at Antwerp and Theology at Louvain where he was Ordained 1621.
1621 Sent to Ireland and Cashel, Clonmel and Kilkenny - to the great regret of Lessius who had wanted him appointed as a Chair in Philosophy - where he devoted himself to teaching young people and giving missions.
For many years he was Superior at the Cork Residence
When the Novitiate opened in Kilkenny he was appointed Novice Master
1646-1647 During the inter-regnum that followed the resignation of Robert Nugent as Mission Superior he acted as Vice-Superior of the Irish Mission
1651-1656 When the invasion of Cromwell resulted in the closure of the Novitiate he went back to Rome, initially as Procurator of the Irish Mission (1651) and then sent as Spiritual Father of the Irish College (1652-1656) as well as Tertian Instructor in Romanae Province (ROM)
1656 Rector of Irish College Rome 24/02/1656 where he remained until he died in Office 13/07/1664
He died with the reputation of a Saint. Wonderful stories were told of the favours he received from God in prayer, and information as to his virtues was gathered in Ireland and forwarded to Rome as if it was intended to prepare his cause for beatification.

Yüan Ting-tung, Matthew, 1923-1991, Jesuit priest

  • Person
  • 15 September 1923-08 May 1991

Born 15 September 1923, Shanghai, China
Entered 30 August 1945, Angliae Province (ANG)
Ordained 18 March 1956
Professed 02 February 1963
Died 08 May 1991, Linkou, Taipei, Taiwan - Sinensis Province (CHN)

by 1959 came to Aberdeen Hong Kong (HIB) teaching

Zarnitz, Clemens, 1851-1928, Jesuit priest

  • Person
  • 04 February 1851-17 May 1928

Born 04 February 1851, Beverungen, Westfalen, Germany
Entered 30 September 1869, Friedrichsburg Germany - Germaniae Province (GER)
Ordained 1882
Professed 15 August 1887
Died 17 May 1928, Dortmund, Westfalen, Germany - Germaniae Province (GER)

by 1885 came to Milltown (HIB) to lecture 1884-1886

Zenti, Francesco, 1814-1851, Jesuit brother

  • Person
  • 21 July 1814-16/02/1851

Born 21 July 1814, Bergamo, Lombardy, Italy
Entered 06 September 1840, Chieri Italy - Taurensis Province (TAUR)
Professed
Died 16 February 1851, Dublin - Taurensis Province (TAUR)

Part of the St Beuno’s, Wales community at the time of death

◆ Fr Edmund Hogan SJ “Catalogica Chronologica” :
On the dispersion of the TAUR Province in the Revolution of 1848, he was sent to England and lived at St Beuno’s College.
His mind became affected and he was sent to Hartfield House, Drumcondra, Dublin for treatment.
He had a few days clarity and was able to go to Confession and Communion, but a few days later he suffered a hemorrhage, died and is buried at Glasnevin

Zimmerman, Athanasius, 1839-1911, Jesuit priest

  • Person
  • 05 November 1839-12 March 1911

Born 05 November 1839, Betra, Baden-Württemberg, Germany
Entered 22 October 1857, Baden-Würtemberg, Germany - Germaniae Province (GER)
Ordained 1872
Professed 15 August 1876
Died 12 March 1911, Valkenburg, Netherlands - Germaniae Province (GER)

Came to HIB to teach at Clongowes 1877 - 1885

de Burgo, Thomas, 1747-1768, Jesuit priest

  • Person
  • 22 November 1722-25 April 1768

Born : 22 November 1722, Dublin
Entered : 30 July 1747, St Andrea, Rome, Italy - Romanae Province (ROM)
Ordained : 1747
Professed : 15 August1757
Died : 25 April 1768, Roman College, Rome, Italy - Romanae Province (ROM)

◆ Fr Edmund Hogan SJ “Catalogica Chronologica” :
1758 Preached the Passion Sermon in the presence of the Pope

◆ Fr Francis Finegan Sj :
Had already studied at the Irish College Rome and was Ordained there before Ent 30/07/1747 Rome

After First Vows he taught Humanities for two years.
1750-1756 Lectured Philosophy successively at Sorano, Recanati and Macerata
1756-1761 Cgair of Philosophy at the Roman College
1761-1765 Prefect of Studies at Roman College, and died in Office 25/04/1768

de Bénazé, Octave Joseph, 1843-1908, Jesuit priest

  • Person
  • 14 September 1843-08 September 1908

Born 14 September 1843, Meillac, Brittany, France
Entered 03 March 1876, Angers, France - Franciae Province (FRA)
Ordained 1883
Professed 15 August 1891
Died 08 September 1908, Meillac, Brittany, France - Franciae Province (FRA)

Part of the Angers, France community at the time of death

by 1886 came to Mungret (HIB) as Minister, Teacher and Church 1885-1887

de Colgrave, Andrew Geoge, 1717-1768, Jesuit priest

  • Person
  • 17 November 1717-19 October 1768,

Born 17 November 1717, Ireland
Entered 02 September 1734, Rheims, Champagne, France - Campaniae Province (CAMP)
Professed 02 February 1752
Died 19 October 1768, Spetchley Park, Worcs, England - Angliae Province (ANG)

1746 was in 3rd year Theology
1752 at Dijon where he took 4 Vows on 02/02/1752
1754 Befoe this had taught Humanities and Philosophy for 5 years
In 1761 and 1763 Catalogue

◆ Fr Edmund Hogan SJ “Catalogica Chronologica” :
1746 In Third year Theology
1748-1754 Taught Philosophy in CAMP at Dijon
1754 Sent to ANG

de Leny, William, 1692-1760, Jesuit brother

  • Person
  • 11 August 1692-

Born 11 August 1692, Dublin
Entered 16 July 1717, Asunción, Paraguay - Paraguayensis Province (PAR)
Died 13 May 1760, Córdoba de Tucuman, Argentina - Paraguayensis Province (PAR)

◆ Fr John MacErlean SJ :
1720-1730 At College of Buenos Aires, Argentina
1730-1736 At College of Córdoba de Tucuman, Argentina
1736-1746 At College of Corrientes, Argentina (on the Paraná)
1748 At College of Córdoba de Tucuman, Argentina until his death in 1760

de MacCarthy, Nicolas Tuite, 1769-1833, Jesuit priest

  • IE IJA J/279
  • Person
  • 21 May 1769-03 May 1833

Born: 21 May 1769, Dublin
Entered: 07 February 1818, Paris France - Galliae Province (GALL)
Ordained: 1814 - pre Entry
Professed: 15 August 1828, Annecy, Auvergne-Rhône-Alpes, France
Died: 03 May 1833, Annecy, Auvergne-Rhône-Alpes, France - Galliae Province (GALL)

◆ Fr Edmund Hogan SJ “Catalogica Chronologica” :
From an illustrious Irish family. Aged four they moved to Toulouse, seeking liberty of conscience he couldn’t find in his own country.

After Ordination in 1814, he began that brilliant career which placed him in the foremost ranks of the most distinguished modern Preachers.
1817 or 1826 He was offered a Bishopric of Montaubon, but declined it to enter the Society , which he did the same year.

As a Religious, and until his death, he appeared in the principal pulpits in France, ad after 1830 preached in Rome, Turin and Annecy (cf de Backer “Biblioth. des Écrivains SJ”, where he has a list of his numerous published sermons and other works)
He was regarded in France as the ablest of her Preachers,
(cf Foley’s Collectanea)

de Maistre, Joseph, 1861-1931, Jesuit priest

  • Person
  • 21 June 1861-03 May 1931

Born 21 June 1861, Beaumesnil, Normandy, France
Entered 14 August 1878, Angers France - Franciae Province (FRA)
Ordained 1891
Professed 02 February 1894
Died 03 May 1931, Paris, France - Franciae Province (FRA)

by 1883 came to Limerick (HIB) for Regency 1882-1887

Results 3151 to 3200 of 3223