Showing 4 results

Collection
Irish Vice-Province of the Society of Jesus, 1830- Irish Vice-Province of the Society of Jesus, 1830-
Print preview Hierarchy View:

Irish Jesuit Chaplains in the First World War

Thirty-two Jesuit chaplains of the Irish Province served in the First World War. They served on the battlefields of France, Belgium, Egypt and Mesopotamia. Four Jesuits were killed: Frs John Gwynn (12 October 1915), William Doyle (17 August 1917), Michael Bergin (12 October 1917) and John Fitzgibbon (18 September 1918). Two Jesuits died from illness: Frs Austin Hartigan (16 July 1916) and Edward Sydes (15 November 1918).

Approximately eleven Irish-born Jesuit chaplains of the English Province served in in the First World War. They included Frs Timothy Carey (Cork) and Walter Montagu (Cromore, Portstewart, County Derry) who both died on active service. Fr William Keary SJ (Woodford, Galway) initially joined the Irish Province but transferred to the English Province.

The majority of letters are from individual chaplains to the Irish Jesuit Provincial Fr Thomas V. Nolan SJ, (1914-1919). There are some postcards, photographs and medals. Some are rich in details (Fr Daniel Roche SJ, 43 items) others have but an obituary. Includes letters to the Irish Jesuit Provincial from Archbishop’s House, Westminster, England concerning the nomination of various Irish Jesuits as chaplains to the forces and their demobilisation, letters on wages and expenditures of chaplains and the appeal for chaplains. Six Jesuits served with the Australian army.

Irish Vice-Province of the Society of Jesus, 1830-

Irish Jesuit Chaplains in the Second World War

Twenty-one Irish Jesuit chaplains served as chaplains in the Second World War in the British Army, Royal Navy and Royal Air Force. Fr John Hayes SJ, who died of typhus on 28th December 1944, was the single casualty to the Irish Jesuit Province.

The papers of the Irish Jesuit Chaplains in the Second World War consist mainly of letters and telegrams from individual chaplains to the Irish Jesuit Provincial - Fr Laurence J. Kieran SJ was the Irish Provincial at the outbreak of the War and on 8 September 1941, Fr John R MacMahon SJ became Provincial. Also includes letters to Irish Father Provincial Laurence J. Kieran SJ from various Jesuits volunteering to become military chaplains (1 September 1939-7 April 1941); letters and telegrams from Monsignor John M. Coghlan (Principal Chaplain (R.C.) and Vicar General, British Army, War Office) seeking chaplains to serve in the forces and thanking Father Provincial for those he has offered (1941-1944); memoranda and lists (1942); volunteers’ letters (April 1941-July 1942); correspondence with the Royal Air Force (1941-1945); letters from newly appointed chaplains (1941); miscellaneous letters to Provincial (1941-1945).

1st four left Dublin, 26 May 1941: Richard Kennedy (Tertian); Michael Morrison (Tertian); Conor Naughton (Tertian); Cyril Perrott.
2nd batch, left 1 September 1941: John Burden; Leo Donnelly; John Hayes; Sydney Lennon; Conal Murphy.
9 September 1941: Fr Gerard Guinane.
29 December 1941: Fr Maurice Dowling.

Michael O’Mahoney (1905-1981), County Tipperary, part of the Australian province of the Society of Jesus, served as chaplain in the Royal Air Force during the Second World War.

Irish Vice-Province of the Society of Jesus, 1830-

Australian Mission

The Irish Jesuit Mission to Australia was initiated due to the will of Fr John Joseph Therry (1790-1864), who named the Irish Jesuits as beneficiaries to his property in Australia, and by an invitation to the Irish Province by James Alipius Goold, Bishop of Melbourne (later Archbishop) (1812-1886) to set-up a mission in his diocese. The first two Irish Jesuits, Frs William Lentaigne (1805-1884) and William Kelly (1823-1909), arrived in Melbourne in September 1865. Previously, two Austrian Jesuits, Frs. Kranewitter (1817-1880) and Klinkowstroem (1819-1896) had arrived in 1848 after Jesuit expulsion from Austria. The Austrian Mission centred on South Australia and the Northern Territory. In 1901, the Austrian and Irish missions amalgamated. Australia was made a Vice-Province in 1931 and Fr Austin Kelly SJ (1891-1978) was named the first Provincial of the Australian Province in 1950.

The papers of the Australian Mission provide a comprehensive history of the Irish Jesuit Mission, concentrating on the years 1865-1931. The Irish Jesuits worked as missionaries, educators, writers, chaplains, theologians, scientists, pastors and directors of retreats, mainly in the urban communities of eastern Australia.

Subjects touched upon include: agreements with Archbishops in establishing Jesuit houses in a particular diocese; reflections on the journey to and from Australia; administration of schools, colleges, universities and Jesuit residences - (St Patrick’s, Melbourne; St Francis Xavier College, Kew, Melbourne; St Aloysius, Dunedin (NZ); St Aloysius College, Sydney ; St Ignatius College, Riverview, Sydney; St Louis, Claremont, Western Australia; Newman College, University of Melbourne); parishes - (Norwood and Sevenhills in South Australia; Invercargill (NZ); Melbourne; Sydney; Toowong and Indooroopilly in Queensland); financial documents; expansion of the Mission; and correspondence between Father Provincial in Ireland and Jesuits in Australia. By far the greatest number of letters sent to Father Provincial in Ireland was from Fr John Ryan SJ (1849-1922) (Superior of the Mission from 11 February 1901-14 June 1908; 9 April 1913-24 October 1917). Until the creation of the Australian Mission as a Vice-Province, the Irish Provincial was kept informed of every minor detail about the Mission and often decision making in Australia was delayed until approval from Dublin was given.

Although this collection provides a comprehensive history of the Australian Mission, there are some gaps. For example, the collection does not contain any deeds or other legal documents relating to property obtained by the Society of Jesus in Australia and it is presumed that these documents would have been kept by the Superior of the Mission and later the Vice-Provincial of the Vice-Province in Australia, where they remain today.

Superiors of the Irish Jesuit Mission to Australia (1865-1931)
Fr Joseph Lentaigne SJ 1865-1866
Fr Joseph Dalton SJ 1866-1872
Fr Thomas Cahill SJ 1872-1879
Fr Joseph Dalton SJ 1879-2 September 1883
Fr Aloysius Sturzo SJ 2 September 1883-5 April 1890
Fr Patrick Keating SJ 5 April 1890-1 February 1895
Fr Timothy Kenny SJ 1 February 1895-11 February 1901
Fr John Ryan SJ 11 February 1901-14 June 1908
Fr Thomas Brown SJ 14 June 1908-9 April 1913
Fr John Ryan SJ 9 April 1913-24 October 1917
Fr William Lockington SJ 24 October 1917-20 June 1923
Fr Jeremiah Sullivan SJ 20 June 1923-19 March 1931

Vice-Provincials of the Vice-Province of Australian (1931-1950)
Fr John Fahy SJ 19 March 1931-25 August 1939
Fr John Meagher SJ 25 August 1939-1 October 1947
Fr Austin Kelly SJ 1 October 1947-1 November 1950

Irish Vice-Province of the Society of Jesus, 1830-

Special Collections

  • IE IJA S
  • Fonds
  • 1570-2020

Irish Vice-Province of the Society of Jesus, 1830-