St Helen's

Taxonomy

Code

Scope note(s)

Source note(s)

Display note(s)

Hierarchical terms

St Helen's

Equivalent terms

St Helen's

Associated terms

St Helen's

9 Name results for St Helen's

7 results directly related Exclude narrower terms

Brady, Philip, 1846-1917, Jesuit priest

  • IE IJA J/945
  • Person
  • 08 July 1846-05 January 1917

Born: 08 July 1846, Dublin City, County Dublin
Entered: 07 September 1868, Milltown Park, Dublin
Ordained: 1880, St Beuno's, Wales
Final Vows: 02 February 1889, Mungret College SJ, Limerick
Died: 05 January 1917, St Vincent's Hospital, Lower Leeson Street, Dublin

Part of the Tullabeg, Co Offaly community at the time of death

Older Brother of Thomas - LEFT 1872

Early education at Castleknock College, St Stanislaus College SJ, Tullabeg, Belvedere College SJ and Clonliffe

Ent Milltown; Ord 1880;
by 1871 at Roehampton London (ANG) studying
by 1873 At Vals France (TOLO) studying
by 1874 at Brussels College Belgium (BELG) studying
by 1875 at Mount St Mary’s (ANG) Regency
by 1877 at St Francis Xavier Liverpool (ANG) Regency
by 1879 at St Beuno’s Wales (ANG) studying
by 1886 at Roehampton London (ANG) Making tertianship
by 1904 at St Mary’s Rhyl (ANG) working
by 1905 at St Wilfred’s Preston (ANG) working
by 1907 at Lowe House, St Helen’s (ANG) working

◆ HIB Menologies SJ :
He had a younger brother Thomas who also Entered, but left for the Dublin Diocese and was Ordained, but unfortunately at his parish in Dundrum he was thrown from his horse and killed instantly. He also had a half-brother John Brady CM, a Vincentian based at Phibsborough.

Early Education was at Castleknock College.

After his Noviceship he studied Rhetoric at Roehampton, and Philosophy at Vals, France.
He did his Regency at Mount St Mary’s (ANG)
1879 He was sent to St Beuno’s for Theology and was Ordained there.
After Ordination he was sent to Belvedere and Clongowes teaching for some years. He also taught for many years at Mungret and Galway.
He then joined the Mission Staff, and then went to work in the ANG Parish at Preston.
His last year was spent at Tullabeg. he had a serious deafness problem and an operation was advised. he died at the Leeson Street Hospital 05 January 1917, and buried from Gardiner St. A large number of Vincentians attended his funeral out of respect for his half-brother John Brady CM of Phibsborough.

Byrne, Peter, 1899-, former Jesuit brother

  • IE IJA ADMN/7/22
  • Person
  • 28 November 1899-

Born: 28 November 1899, Dublin City, County Dublin
Entered: 01 March 1920, St Stanislaus College, Tullabeg, County Offaly
Final Vows: 02 February 1933, Milltown Park, Dublin

Left Society of Jesus: 22 December 1943

by 1923 at Rowe House,St Helen’s, Lancashire (ANG) working

Corcoran, Patrick, 1822-1905, Jesuit priest

  • IE IJA J/571
  • Person
  • 16 December 1822-23 February 1905

Born: 16 December 1822, Tuam, County Galway
Entered: 07 January 1862, Milltown Park, Dublin
Ordained: - 1850, pre Entry
Final Vows: 15 August 1873
Died: 23 February 1905, Milltown Park, Dublin

by 1864 at St Beuno’s Wales (ANG) studying Theology 4
by 1875 at Holy Name Manchester - St Helens (ANG) working
by 1877 at Saint Francis Xavier Liverpool (ANG) working

◆ Fr Edmund Hogan SJ “Catalogica Chronologica” :
Educated at Maynooth for the Tuam Diocese, where he was administrator of the Cathedral before Ent.

He was sent to Galway and Limerick as Operarius, and also to Clongowes as Spiritual Father and Procurator. He spent time at Mungret as well as Spiritual Father.
He was for a while on the Missionary Band under Robert Haly with Thomas Molloy and William Fortescue as fellow Missioners. He also worked on the ANG Mission at Liverpool and other places in Lancashire.
In his last year he was at Milltown, where he died after a short illness 25 February 1905
He was a good Theologian, spoke Irish, a zealous worker and a kind and friendly man.

◆ The Crescent : Limerick Jesuit Centenary Record 1859-1959

Bonum Certamen ... A Biographical Index of Former Members of the Limerick Jesuit Community

Father Patrick Corcoran (1822-1905)

A former alumnus of Maynooth College, was a secular priest of the Archdiocese of Tuam at the time of his entrance into the Society in 1862. Father Corcoran was a member of the Crescent community, as a missioner, from 1872-1874 and was again at the Crescent as minister, 1878-1879. In his later years he was a member of the retreat staff at Milltown Park.

Daly, Patrick, 1876-1945, Jesuit priest

  • IE IJA J/1161
  • Person
  • 02 April 1876-20 October 1945

Born : 02 April 1876, County Kilkenny
Entered : 23 October 1897, Roehampton London - Angliae Province (ANG)
Ordained: 26 July 1910, Milltown Park, Dublin
Final vows: 02 February 1912
Died: 20 October 1945, Mount St Mary’s, Spinkhill, Derbyshire, England - Angliae Province (ANG)

by 1908 came to Milltown (HIB) studying 1907-1909

◆ The Mungret Annual, 1922

Our Past

Father Patrick Daly SJ

To the kindness of Fr J O'Connell SJ ('95-'98), of the Zambesi Mission, we owe a cutting from the “Rhodesia Herald”, giving an account of the welcome extended to Fr Patrick Daly SJ ('91-'97); in Salisbury, on his becoming parish priest of that town. Fr. Daly was greeted by the representative of the Catholic community as a true type of Irish gentleman, and of happy and fortunate temperament. After a reference to his education at Mungret and elsewhere “so that it was given him to get the best of five great nations it was also mentioned that he taught for five years at St Aidan's College, Grahamstown, and for another five at Bulawayo, at both of which places he was held in high regard by all”. In a reply which was interspersed with laughter and applause, Fr Daly concluded by the assurance that he would like to share in the life of the community as a citizen of Salisbury, because he held that the better the Catholic the better the citizen.

◆ The Mungret Annual, 1946

Obituary

Father Patrick Daly SJ

Father Patrick Daly died at Mount St. Mary's College after a prolonged and painful illness. Father Daly came to Mungret in 1891 and passed up the various classes obtaining his BA degree. He joined the Jesuit Novitiate at Roehampton in 1897 and did his philosophy at Jersey, where he was a zealous helper in teaching catechismn and visiting the sick at St Mary's and St Peter's Church. He was ordained at Milltown Park, Dublin, on July 26th, 1910, and then a year after went out to South Africa. He taught at St Aidan's College, Grahamstown, from 1911-17, and then served the missions of Bulawayo and Salisbury, SA. Owing to ill-health he was compelled to return to England for a short time in 1924, but was soon back again in South Africa where he laboured on the native mission of Empandeni for two years. There his health broke down badly, and he had to return to England, where he ministered in the Jesuit parishes of Wakefield, Liverpool, Leigh, St. Helen's and Preston. He was noted for his gentleness and kindness as a pastor.

Doyle, William X, 1716-1785, Jesuit priest

  • IE IJA J/1217
  • Person
  • 14 April 1716-15 January 1785

Born: 14 April 1716, Dunsoghly, County Dublin
Entered: 15 March 1735, Nancy, France - Campaniae Province (CAMP)
Ordained: 22 September 1747, Rheims, France
Final Vows: 15 August 1752
Died: 15 January 1785, Cowley Hill, St Helens, Lancashire, England - Angliae Province (ANG)

Transcribed to ANG 1771

Cousin of John Austin - RIP 1784
Ordained with John Austin (his cousin) at Rheims 22/09/1747 by Bishop Joppensi

1740 Teaching Humanities at Lyon College
1743-1746 Teaching Humanities at Rheims College and Studying Theology
1749 Is a Priest at Poitiers
1754 Is in Ireland
1758 At Autun College (AQUIT) as Missioner and Minister
1761 At Rheims, a Master of Arts, Missioner and Preacher; Also at College of Colmar
1762 At College of Strasbourg
1763 At Pont-à-Mousson
1764 At Residence of Saint-Michiel (CAMP)
1766 At Probation House Nancy

◆ Fr Edmund Hogan SJ “Catalogica Chronologica” :
The CAMP Catalogue of 1766 gives the dates DOB 14 April 1717, and Ent 15 March 1735, and places him in Tertianship in Nancy in 1766 (perhaps there were two? - cf Foley’s Collectanea)
Taught Humanities; Prefect at Poitiers for one year
1750-1755 On the Dublin Mission as assistant PP
Subsequently transcribed to ANG
1771 At St Aloysius College in the Lancashire District

◆ Fr Francis Finegan SJ :
After First Vows he was sent for Philosophy and graduated MA at Pont-á-Mousson
He then spent time on regency in CAMP Colleges until 1744
1744 Studied Theology at Rheims and was Ordained there 22/09/1747
1747-1749 Two years as Prefect at Irish College Poitiers, and completing his studies at Grand Collège
1749-1750 Sent to Marennes for Tertianship
1750-1755 Sent to Ireland and was worked as an Assistant Priest in Dublin
1755-1757 Sent as Prefect at the Irish College Poitiers
1757-1768 Recalled to CAMP and worked as a Missioner for eleven years at Autun, Rheims, Strasbourg and Saint-Michel
1768 Most likely Transcribed to ANG working in the Lancashire Mission certainly by 1771 and remained there working around the Cowley Hill district, near St Helen’s until he died 15/01/1785

◆ George Oliver Towards Illustrating the Biography of the Scotch, English and Irish Members SJ
DOYLE, WILLIAM, of Dublin was born on the 30th of May, 1717, and entered the Society in Champagne 12th of July, 1734. After teaching Humanities for five years, and filling the office of Prefect in the Seminary at Poitiers for one year, he came to the Mission at the age of 33, and for several years was assistant to a Parish Priest in Dublin. I find him labouring in the Lancashire Mission in 1771. This Rev. Father died at Cowley hill, near St. Helen s, on the 15th of January, 1785, and was buried at Windleshaw,

Irvine, Charles, 1801-1843, Jesuit priest

  • IE IJA J/1470
  • Person
  • 13 October 1801-03 June 1843

Born: 13 October 1801, Dublin City, County Dublin
Entered: 02 November 1821, St Andrea, Rome, Italy - Romanae Province (ROM)
Ordained: 19 September 1835, Stonyhurst, England
Final Vows: 15 August 1839
Died: 03 June 1843, at sea between Calcutta and Singapore - Angliae Province (ANG)

◆ HIB Menologies SJ :
Early education at Stonyhurst

After First Vows spent two years studying at Ferrara and Rome.
1826-1836 Taught at Stonyhurst, was made Prefect of Studies. He was Ordained there 19 September 1835 by Bishop Penswick.
1836-1842 Sent to Lowe House, St Helen’s
1842 Sent to Calcutta, and taught Natural Philosophy, Astronomy and Chemistry, in which he excelled at St Xavier’s College there.
He died while on a ship from Calcutta to Singapore 03/06/1843. he had recently been elected a member of the Royal Asiatic Society

McCann, Matthew, 1810-1874, Jesuit priest

  • IE IJA J/1690
  • Person
  • 12 November 1810-01 June 1874

Born: 12 November 1810, Drogheda, County Louth
Entered: 09 September 1828, Hodder, Stonyhurst, England - Angliae Province (ANG)
Ordained: 19 September 1840, Stonyhurst, England
Final Vows: 25 March 1848
Died: 01 June 1874, Wardour, Tisbury, Wiltshire, England - Angliae Province (ANG)

Weldon, Thomas, 1714-1776, Jesuit priest

  • IE IJA J/2235
  • Person
  • 18 March 1714-15 February 1776

Born: 18 March 1714, Drogheda, County Louth
Entered: 05 March 1732, Toulouse, France - Tolosanae Province (TOLO)
Ordained: 1744, Clermont-Ferrand, France
Final Vows: 15 August 1749
Died: 15 February 1776, Bryn, Lancashire, England - Angliae Province (ANG)

1742-1746 Studied Theology;
1746-1747 At Aurillac TOLO
1748-1749 Not in Catalogue
1749 At Carcassone teaching Philosophy TOLO
In Ireland 1740 onward (Corcoran)
On his tombstone at Windleshaw Abbey near St Helen’s he is called “Rev Thomas Weldon of Scholes, RIP 26/04/1786 Age 75

◆ Fr Edmund Hogan SJ “Catalogica Chronologica” :
Three Entries : (1) Thomas Weldon; (2) Thomas Welton; (3) John Weldon
(1)Thomas Weldon
DOB 18 March or 20 December 1714 Drogheda; Ent 12 July 1732 or 08 March 1731 Toulouse; FV 15 August 1749; RIP 15 February 1776 Bryn, Lancashire (now part of Wigan)
(His death is incorrectly stated to have been at Scholes, Lancashire on 26 April 1786 in “Records SJ” Vol v, p 399 - this is actually a reference to another Thomas Weldon, of Northumberland)
Taught Humanities in France for seven years and Philosophy for four.
1750 Sent to Ireland and soon after assigned to ANG, where he served the Lancashire Mission at Scholes (in Wigan) for many years, and died at Bryn (in Wigan) 15 February 1776.
(2)Thomas Welton
DOB 03 August 1714 Ireland; Ent 08 March 1731; FV 02 February 1748; RIP post 1771 (CF ANG Catalogues 1761, 1763, 1771)
(2)John Welton
Ent c 1732
The Weldon’s are on the Irish Rolls since Richard II; Christopher was in the King’s Irish Regiment in 1690

◆ Fr Francis Finegan SJ :
1734-1735 After First Vows he was sent for Philosophy at Toulouse
1735-1742 Regency at various TOLO Colleges
1742-1746 Sent to study Theology at Clermont-Ferrand and then Tournon where he was Ordained 1744
1746-1750 After a year of Tertianship he taught Philosophy at Aurillac
1750 Sent to Ireland, but spent only one year at Dublin before he joined the ANG Province, where he worked until his death on the Lancashire Mission 15 February 1776

◆ George Oliver Towards Illustrating the Biography of the Scotch, English and Irish Members SJ
WELDON, THOMAS, born at Drogheda, according to one account, the 18th March, but, according to another, the 20th of December, 1714. He was admitted into the Society at Toulouse, on the 8th of March, 1731, or rather the 12th of July, 1732; made the Profession of the four Vows, on the 15th of August, 1749; taught Humanities in France for seven years, and Philosophy for four years. He came to the Irish Mission in 1750, but soon after passed over to England, and for many years resided in Lancashire. He died at Brin, in that County, on the 15th of February, 1776.

Weston, John, 1793-1837, Jesuit priest

  • IE IJA J/2239
  • Person
  • 01 August, 1793-03 January 1837

Born: 01 August, 1793, Chudleigh, Devon, England
Entered: 07 September 1812, Hodder, Lancashire, England - Angliae Province (ANG)
Ordained: 23 September 1820
Died: 03 January 1837, St Helens, Lancashire, England - Angliae Province (ANG)

Half brother of Thomas Weston SJ, Ent 07/09/1824; RIP 14/11/1867 (ANG)

in Clongowes 1818/9 - Theol 2 - gone by 1821

◆ George Oliver Towards Illustrating the Biography of the Scotch, English and Irish Members SJ
WESTON, JOHN, born at Chudleigh,4th August 1793 : educated at Stonyhurst and Clongowes : ordained in the Church of the latter College by Archbishop Murray, Sub-dean on the 21st of September, 1820 : Deacon on the 22nd of September, 1820, and Priest on the day following : said his first Mass on the 1st of October that year. A twelvemonth later, his Superiors appointed him to the Mission of South Hill, near Chorley, where for seven years he laboured with indefatigable zeal. He was then transferred to Stockheld Park; but on the 9th of Nov. 1833, was entrusted with the Charge of the Congregation at Lowe House, near St. Helens. Here he consummated his course, (as he had long and fervently prayed to do, by dying a victim of charity in attending the sick) the 3rd of January, 1837, and was buried at Windleshaw. The accompanying letter to his Rev. Brother Thomas, will edify and comfort the pious reader :
Lowe House, Jan. 3d.
Rev. Fr. in Xt.
Your excellent Brother expired this afternoon at 2.45. He retained his senses to the last, dying the death of the just. May my end be like unto his. People of every religious denomination sincerely regret his loss. No man was ever more respected in this town, and no one deserves to be more regretted. I never left his bedside, except when unavoidable duties called me away, and I can say, that never a syllable escaped his lips which betrayed the least sign of impatience; indeed he never asked for any drink to cool his parched mouth, but always took whatever was offered him. Almost his last words were, “I am going to enjoy God for ever, for ever, for ever”. During the last hour of his life, though his power of speech was gone, I could see that his lips were moving in prayer may my soul die the death of the Just.
Your s &c. CHS. IRVINE.